Jak konserwować okna?

okna dar drzwi min

Konserwację okien należy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to okna drewniane, druga to okna PVC. W poniższym artykule przedstawiliśmy konkretne porady dotyczące konserwacji.

Konserwacja okien drewnianych.

Zachowają wtedy ładny wygląd i będą nam długo służyć. Okna trzeba myć nie tylko dlatego, by ładnie i czysto wyglądały, ale również po to, by brud nie niszczył ich powłoki. Po umyciu okna drewnianego można zabezpieczyć jego powłokę specjalnym mleczkiem konserwującym – na przykład tej samej firmy co lakier lub farba, którymi pomalowano okna. Preparaty takie można kupić u niektórych producentów lub dystrybutorów okien. Raz w roku, najlepiej przed zimą, wszystkie okucia powinno się oczyścić, nasmarować i naoliwić. Trzeba też sprawdzić, czy wkręty mocujące okucia są dobrze dokręcone i wszystkie poluzowane – starannie dokręcić. Można też wtedy wyregulować okucia.

 Jak często malować? Jeśli powierzchnia ram i ościeżnic pomalowana jest lakierem przezroczystym, trzeba ją odnawiać co 2 do 5 lat. Powłokę z farby kryjącej – co 5-8 lat. Lakiery i farby akrylowe, którymi malowane są obecnie okna, umożliwiają oddychanie drewna ram i ościeżnic – przepuszczają parę wodną, są również bardzo elastyczne. Dzięki temu powłoka nie łuszczy się, nie odpryskuje i łatwo się ją odnawia. Złuszczoną i popękaną powłokę starych okien trzeba skrobać, wypełniać ubytki i szlifować, co jest bardzo pracochłonne. Powłoki produkowanych obecnie okien drewnianych wystarczy lekko przetrzeć papierem ściernym – „zmatowić” – lub przetrzeć szmatką nasączoną specjalnym preparatem gruntującym powierzchnię pod następną warstwę farby lub lakieru. W ten sposób zwiększa się przyczepność nowej powłoki do starej.

Podczas renowacji okien okucia powinno się zabezpieczyć przed ewentualnym zabrudzeniem farbą lub lakierem (nie należy ich zamalowywać). W nowym domu w trakcie prac wykończeniowych lub gdy będzie się odnawiać pomieszczenia trzeba zabezpieczyć okna przed zabrudzeniem. Dobrze jest do tego celu stosować materiały paroprzepuszczalne: papier lub folię paroprzepuszczalną.

Czym odnawiać? Do odnawiania powłok powinno się używać tych samych materiałów, z których zostały wykonane. W instrukcji obsługi producent powinien podać, jaką farbą pomalowane są okna.

Konserwacja Okien PCV

Kluczowa przewaga po stronie okien PVC to bez wątpienia jego odporność na czynniki zewnętrzne – są niepalne, bronią się przed powstawaniem grzybów i kapryśną pogodą. To pozwala na wydłużoną eksploatację, która sięga czasem nawet kilku dekad. Aby jednak posłużyły przez długie lata niezbędna jest właściwa konserwacja okien PCV i ich regulacja.

I to właśnie te czynności są najczęściej zaniedbywane przez użytkowników, skupionych jedynie na długości czasu gwarancji, którą producent objął okno. Dlaczego wspominamy o gwarancji? Bowiem to właśnie w niej możemy najczęściej przeczytać, że konserwacja okien spoczywa na barkach ich właściciela. Pierwszym krokiem będzie wyregulowanie okien.

Kiedy już to zrobimy należy je dokładnie oczyścić, między innymi z piasku, który uniemożliwia właściwy docisk okiennych uszczelek. W tym celu można użyć szmatki albo odkurzacz. Bardzo ważna jest również konserwacja okuć. Do tego zadania przydadzą się specjalne olejki lub smary.

Pamiętajmy o naoliwieniu wszystkich miejsc, ze szczególną uwagą skupiając się na najbardziej newralgicznym, a często pomijanym miejscu, mianowicie górnej części skrzydła. Polecamy delikatnie poruszać klamką, co pomoże rozprowadzić użyty smar bądź olejek i sprawdzić, czy naoliwienie przyniosło pożądany efekt. Do pielęgnacji posiadanych okien PCV należy użyć środków posiadających neutralne PH, które nie uszkodzą powierzchni. Preparaty do czyszczenia profili okiennych pozostawiają na nich dodatkową, ochronną powłokę, dzięki którym rzadziej dochodzi do zabrudzenia powierzchni, a my dłużej możemy cieszyć się czystymi oknami.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są uszczelki tzw. przylgowe, do której konserwacji powinniśmy użyć wazeliny technicznej. Czasami mogą one również wymagać podklejenia. Konserwacja okien powinniśmy zakończyć pielęgnacją profili przy przeznaczonego do tego celu mleczka. Poświęcenie przynajmniej raz w roku czasu na właściwą konserwację pozwoli Państwu cieszyć się z zadbanych i w pełni sprawnych okien przez wiele kolejnych lat.

Zadzwoń teraz
Nawiguj