Jakie są najlepsze drzwi wejściowe?

drzwi zewnętrzne min

Wybór drzwi zewnętrznych z reguły jest bardzo trudnym procesem. Chcemy, by oprócz doskonałego wyglądu, drzwi chroniły nasze domostwo przed zimnem, by dobrze tłumiły hałasy oraz aby stanowiły solidną przeszkodę dla złodziei i intruzów. Czy jest możliwe pogodzenie tych wszystkich wymagań? Czy powinniśmy wybrać drzwi wejściowe metalowe, drzwi wejściowe z PCV, a może najlepsze będą drzwi drewniane?

Drzwi drewniane

W Polsce, najbardziej popularne są właśnie drzwi drewniane. Najczęściej produkuje się je z drewna iglastego pozyskiwanego z sosen lub świerków, albo z drewna liściastego z dębu lub mahoniu. Najważniejszymi zaletami drewna są wytrzymałość oraz możliwość zapewnienia bardzo dobrej izolacji termicznej. Drewniane drzwi wejściowe mają małą rozszerzalność cieplną, dobre parametry cieplne. Najlepsze drzwi wejściowe z drewna osiągają współczynnik U = 0,54-0,8 W/(m2.K). Drzwi drewniane nie są też zanadto odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz nie stanowią żadnej przeszkody dla ognia. Skrzydło drzwi drewnianych zbudowane jest z ramy wykonanej z klejonki, której zadaniem jest usztywnienie całych drzwi. Do ramy przytwierdza się płyty, a przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym, który zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną. Powierzchnię drewnianych płyt wykańcza się poprzez polerowanie, impregnowanie i lakierowanie. Czasami drzwi okleja się fornirem lub inną okleiną.

  • Ościeżnice drzwi wykonuje się z drewna litego, klejonego trójwarstwowo. Ościeżnica może być również stalowa, podczas gdy samo skrzydło drzwi będzie drewniane.
  • Skrzydło drzwi wykonuje się z płyty. Poszczególne elementy łączy się zaś śrubami lub zbija gwoździami.
  • Ramiaki to elementy między innymi odpowiadające za usztywnienie skrzydła. Zapobiegają wypaczaniu się drewnianych Można również zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci wkładów aluminiowych umieszczanych w narożach ramy drzwi.
  • Wypełnienie drzwi to przestrzeń, która znajduje się między płytami. Można wypełnić ją materiałem zapewniającym właściwości izolacyjne, takim jak pianka poliuretanowa lub styropian. Wypełnieniem może być także płyta drewnopochodna. Materiał wypełniania powinien również zapewniać doskonałe parametry związane z izolacją od dźwięków z zewnątrz.
  • Płyty drzwi są zwykle drewniane. Występują zarówno w wersjach pojedynczych jak i w opcji kilkuwarstwowej.
  • Wykończenie powierzchni drewnianej odbywa się najczęściej przez polerowanie i impregnowanie drewna, a także poprzez jego lakierowanie. Stosuje się również specjalne farby, emalie. Czasami drzwi mogą być oklejone winylem lub fornirem.

Drzwi zewnętrzne z PCV

Stosowany polichlorek winylu jest specjalnie wzmacniany, tak aby mógł być rzeczywiście dobrym zabezpieczeniem budynku. Każde drzwi z PCV mają skrzydła wykonane z płyt tłoczonych, które mają wzmocnienia paneli bocznych. Drzwi wejściowe z PCV uszczelnia się pianką poliuretanową, a dla poprawy parametrów technicznych dodaje się elementy ze stali ocynkowanej lub z aluminium. Jako wypełnienie stosuje się płyty wytłaczane z paneli PCV, blachę aluminiową lub płyty MDF. Pomimo tych wszystkich zabiegów, drzwi wejściowe z PCV nie osiągają dobrej stabilności i sztywności, a zatem mają na ogół słabe parametry antywłamaniowe. Co ciekawe, drzwi tego typu mają bardzo dobrą izolacyjność zarówno termiczną, jak i akustyczną.

Drzwi wejściowe aluminiowe

Najdroższe są drzwi wejściowe aluminiowe. Mają ramę i ościeżnicę z profili aluminiowych. Skrzydło pokrywają arkusze z PCW lub włókna szklanego. Kojarzą się z obiektami użyteczności publicznej. Najczęściej są dość zimne – mają współczynnik U = 1,3-1,4 W/(m2.K). Ale oferta drzwi produkowanych z myślą o domach jednorodzinnych rośnie. Mogą one mieć doskonałe parametry izolacyjności termicznej. Najlepsze mają współczynnik U na poziomie pasywnym – 0,47 W/(m2.K). Drzwi wejściowe z aluminium mogą mieć duże rozmiary. Można je łączyć w zestawy z naświetlami o takiej samej wielkości i tworzyć przeszkloną strefę wejściową.

Drzwi wejściowe metalowe

Drzwi wejściowe zewnętrzne metalowe zwykle zbudowane są z dwóch arkuszy blachy, które zamocowane są niestety do zimnej ramy. Pomiędzy arkuszami umieszcza się materiały izolacyjne. Drzwi zewnętrzne ze stali trudno jest ocieplić, więc najczęściej mają wysoki współczynnik przenikania ciepła – 1,3-1,5 W/(m2.K). Choć są już na rynku pasywne drzwi stalowe o współczynniku U = 0,8 W/(m2.K).

Aby poprawić te wartości, stalową ramę obkłada się płytami drewnopochodnymi, a całe skrzydło wypełnia się pianką poliuretanową. Drzwi zewnętrzne metalowe są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i z łatwością uzyskują wysoką klasę w kwestii odporności na włamania.

Drzwi metalowe, to też drzwi wejściowe zewnętrzne aluminiowe, w których jako wypełnienie stosuje się piankę poliuretanową, styropian, a nawet wełnę mineralną. Jednak daje to zdecydowanie niższe parametry izolacyjności termicznej niż w przypadku drzwi drewnianych. Ogromna ich zaletą są doskonałe parametry antywłamaniowe, których z kolei nie posiadają drzwi drewniane.

Wymagania techniczne

Drzwi zewnętrzne powinny być ciepłe, trwałe, szczelne i ciche. Nowoczesne drzwi mają budowę wielowarstwową po to, żeby wewnątrz skrzydła, często także ościeżnicy i ramy, a nawet progu, znalazł się materiał termoizolacyjny. W grubym skrzydle można zmieścić dużo pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub styropianu. Dlatego dobre drzwi wejściowe są grube, masywne. Współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m2.K). W najbliższych latach wymagania co do izolacyjności termicznej drzwi wejściowych będą coraz wyższe. Od 2021 r. będą one mogły mieć współczynnik U równy 1,3 W/(m2.K). Klasa wodoszczelności drzwi zewnętrznych wynosi przynajmniej 3-4. Powinny mieć co najmniej dwie uszczelki na całym obwodzie. Grube drzwi wypełnione materiałem termoizolacyjnym będą także ciche i skutecznie wygłuszą hałasy dobiegające z zewnątrz. Ich wskaźnik izolacyjności akustycznej RA wynosi zwykle przynajmniej 30 dB. Dobre drzwi powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, czyli wytrzymać 100 tys. cykli otwierania/zamykania.

Rozmiar

Nie mogą być one małe, bo wnosimy przez nie meble w trakcie urządzania domu. Codzienne wchodzimy także z siatkami z zakupami, wprowadzamy dzieci lub psa. Dlatego drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle otworu. Otwór w murze musi być o 10 cm szerszy i wyższy, czyli mieć wymiary 100 x 210 cm. Popularne są asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe. Najczęściej mają one szerokość 90 i 40 cm. Skrzydło boczne jest zwykle otwierane i pozwala to stworzyć naprawdę szerokie wejście do domu, przez które bez trudu można wnieść duże przedmioty. Modne są drzwi z naświetlami, czyli bocznym lub górnym przeszklonym elementem. Naświetla boczne mogą znajdować się po obu stronach drzwi. Mają szerokość 20-90 cm. Naświetla górne są niższe. Zwykle stosuje się elementy o szerokości 40 cm, bo jest to proporcjonalne do standardowych wymiarów drzwi.

Zadzwoń teraz
Nawiguj