Kiedy należy wymienić okna?

house 2591376 1280

Dobrej jakości  okna PVC są bardzo wytrzymałe i powinny służyć nam ponad dwadzieścia lat, a niejednokrotnie o wiele dłużej. Na ich stan wpływa kilka czynników – warunki atmosferyczne, sposób użytkowania oraz co bardzo ważne – montaż okna. Poniżej zebraliśmy kilka najczęściej występujących oznak, które powinny nam wskazać, że czas na wymianę. Wyższe koszty ogrzewania, przegrzewanie latem Jeśli masz wrażenie, że dawniej w trakcie lata w pomieszczeniu temperatura była niższa, a rachunki za ogrzewanie zimą wzrosły, zastanów się, czy Twoje okna nie wymagają wymiany. Może to wynikać  z rozszczelnienia poszczególnych elementów, których regulacja jest już niejednokrotnie niemożliwa. Mniejsza izolacja termiczna wynika również z parametrów technicznych okien – te produkowane w przeszłości mają wyższy współczynnik przenikania, co bezpośrednio przekłada się na temperaturę w pomieszczeniach.

Uszkodzenia, pęknięcia, wyłamania. Częsty przypadek, który może przytrafić się praktycznie w każdym domu. Upadająca gałąź, nieostrożne dziecięce zabawy, czy nawet próba włamania – okna są narażone na fizyczne uszkodzenia. Elementy okien, których skala uszkodzenia nie jest duża, mogą kwalifikować się do naprawy. Pamiętajmy jednak, że tylko pracownik producenta okien jest w stanie fachowo ocenić stan okna. Przykładowo, w przypadku zbicia jednej z szyb, nawet gdy druga jest w nienaruszonym stanie, konieczna jest wymiana całego okna.

Zbyt duży hałas. Jednym z parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy doborze stolarki okiennej, jest izolacyjność akustyczna. Starsze okna są mniej odporne na dźwięki, które dochodzą z otoczenia. Dźwiękoszczelność określa współczynnik Rw, który im wyższy, tym bardziej korzystny. Jeśli nasz dom lub mieszkanie położone jest przy ruchliwej ulicy, powinniśmy zadbać aby współczynnik Rw okien nie był niższy niż 35 dB.

Względy estetyczne. Niegdyś najpopularniejszym, bo i najłatwiej dostępnym kolorem i typem okna, były białe PCV. Dzisiaj do wyboru mamy okna drewniane, , PCV w najróżniejszych wariantach i kolorach. Czasem dobrym powodem dla wymiany okien na nowe może być planowany remont domu lub mieszkania. Oferta producentów stolarki okiennej jest tak szeroka, że z pewnością uda się dopasować okno do stylu wnętrza. Względy estetyczne mają również inny wymiar – jeśli okno jest już mocno zniszczone, ramy nie dają się doczyścić, a szyby zmatowiały, to również dobry powód dla wymiany okien w domu.

Zadzwoń teraz
Nawiguj