Z jakiego materiału wybrać drzwi wewnętrzne?

z jakiego materiału wybać drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różnie wykończoną powierzchnię i różne kolory. Wybierając drzwi najczęściej kierujemy się właśnie ich wyglądem, jednak niedobrze byłoby na tym poprzestać. Aby naprawdę dobrze wybrać drzwi, powinno się wziąć pod uwagę to, gdzie będą one montowane. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji drzwi wewnętrznych jest drewno lite lub klejone. Dzięki technice klejenia warstwowego elementy z drewna klejonego są odporne na paczenie i mają kilkakrotnie większą wytrzymałość niż elementy z drewna litego. Najczęściej stosowane przez producentów gatunki drewna to: sosna, dąb, mahoń, jesion i buk.

Bardzo popularne są też gładkie lub tłoczone płyty drewnopochodne:

  • wiórowa;
  • pilśniowa zwykła;
  • MDF – średniej gęstości płyta pilśniowa otrzymywana z przerobienia włókien drewna świerkowego lub sosnowego;
  • HDF – bardzo twarda płyta pilśniowa o dużej gęstości, wytwarzana ze zrębków drewna. Gęstość płyt HDF jest około 50% większa niż produktów z litego drewna, dzięki czemu płyty się nie paczą.

Drzwi drewniane

Drzwi tego typu są wprawdzie ciężkie, ale to wiąże się z ich trwałością. Jeżeli potrzebujemy takich, które będą wytrzymałe, to to jest właśnie odpowiedni wybór. Dodatkową zaletą jest ich elegancki wygląd. Naturalne słoje, odznaczające się na ich powierzchni, to właśnie to, co nadaje klasy i stylu wnętrzom urządzonym w bardziej tradycyjny sposób. Jeśli chodzi o minusy, to trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest droższe niż w przypadku innych materiałów.

Kupując drewniane drzwi dopilnujmy, aby surowiec, z którego są zrobione, nie był zanadto wysuszony. Mogą one bowiem wtedy z biegiem czasu rozsychać się w ogrzewanych pomieszczeniach, a wtedy zaczynają zawadzać o framugę i pojawiają się trudności z domknięciem ich. Samo drewno, najczęściej pochodzące z sosny, buku lub dębu (choć i mahoń jest w użyciu), może być lite lub klejone warstwowo. Jest to tańsze rozwiązanie, a przy tym takie charakteryzują się mniejszą skłonnością do paczenia.

Drzwi z płyt 

Ten rodzaj cieszy się obecnie największą popularnością. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy może być to, że dość udatnie imitują one autentyczne drzwi drewniane, mają więc ich zalety estetyczne, a przy tym ich cena jest korzystniejsza. Wykonane są z tłoczonych płyt drzwiowych. To materiał zarazem lekki i trwały. Jednocześnie jest też odporny na różnice temperatury i wilgotności, więc wszystko z niego zrobione opiera się wypaczeniom. Warto nadmienić, że nie wszystkie płyty są takie same, dlatego różne drzwi płytowe bynajmniej nie prezentują te same walory, czy to jeśli chodzi o estetykę, czy o wytrzymałość. Mogą być gładkie, tłoczone, wiórowe lub pilśniowe.

Płyty, jakie najczęściej stosuje się w ich konstrukcji, to MDF lub HDF. Te drugie charakteryzują się większą twardością. A trzeba wiedzieć, że większa twardość oznacza też większą gęstość. Z kolei im większa gęstość płyt, tym mniejsze mają one skłonności do paczenia. Zaletą płyt jest też to, że są one odporne na pękanie w większym stopniu niż lite drewno.

Szklane drzwi

Drzwi przeszklone nie ustępują ceną drewnianym, niemniej warto wziąć je pod uwagę, jeśli w grę wchodzi pomieszczenie słabo oświetlone – dlatego najczęściej stosuje się je w przedpokojach i rozmaitych korytarzach. Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne? Oprócz samego materiału jest jeszcze parę innych spraw, którym warto poświęcić trochę uwagi. Należy zastanowić się więc nad tym, jaki powinny mieć rozmiar. Typowe drzwi, jakie są powszechnie dostępne na rynku, mają wysokość 200 cm i szerokość 80, 90 lub 100 cm. Jeśli nasza sytuacja tego wymaga, możemy zamówić też takie o niestandardowych wymiarach, ale musimy się wtedy liczyć z wyższą ceną. Następna sprawa – mają być otwierane do środka czy na zewnątrz. Drzwi do dużego pokoju czy salonu zwykle otwierają się do środka, bo otwarte skrzydło nie zabierze im za dużo przestrzeni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku łazienki czy kuchni – tutaj powinny otwierać się na zewnątrz. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mają być prawe czy lewe. Prawe to takie, które mają zawiasy po prawej stronie, kiedy skrzydło otwiera się w naszym kierunku.

Zadzwoń teraz
Nawiguj