Co jest ważne przy wyborze okien?
Współczesne okna są zupełnie inne niż te sprzed kilkudziesięciu czy choćby kilkunastu lat. Ogromny postęp, jaki dokonał się w ich produkcji, przyniósł udoskonalenie techniczne okien. Zmiany obejmują zarówno wygląd okien, jak i pełnione przez nie funkcje. Dowiedz się, jakie obowiązują standardy. Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domu o wysokim standardzie?
Mogłoby się wydawać, że okna są na tyle prostą konstrukcją, że w ich wyglądzie nic się nie zmieni przez lata. Okazuje się jednak, że producenci stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mają na celu uatrakcyjnić i unowocześnić wygląd stolarki okiennej. Obecnie na rynku można zaobserwować trend zwężania profili okiennych. Dzięki temu, okno wygląda minimalistycznie, a zarazem nowocześnie. Ponadto wpuści do wnętrza więcej światła, które ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i komfort przebywania w domu. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny, ponieważ więcej światła w okresie zimowym, przyczyni się do lepszego nagrzania pomieszczeń. Dodatkowe zyski z nasłonecznienia oznaczają niższe rachunki za ogrzewanie.
W najnowocześniejszych produktach obserwujemy trend ukrywania skrzydła okiennego. W oknach skrzydło okienne jest coraz mniej widoczne lub zupełnie niewidoczne. Nowoczesne okna tworzą zarówno od wewnętrznej jak i zewnętrznej strony jednolitą, zlicowana płaszczyznę o wyraźnych konturach. Dzięki temu w domu możemy uzyskać elegancki, harmonijny efekt wizualny. Łatwiej jest także dbać o czystość profili okiennych.Coraz częściej poszukiwaną oraz preferowaną na rynku cechą konstrukcji okiennych staje się ich ujednolicony wymiar. Niezależnie od tego czy okno posiada funkcje rozwierno-uchylną, stałe szklenie czy jest rozwierne z ruchomym słupkiem, zawsze wygląda identycznie od zewnątrz. Zapewnia to spójny wygląd całego obiektu mieszkaniowego.
Energooszczędność – standardy cieplne współczesnych okien. Z początkiem 2017 roku w życie weszły nowe standardy cieplne dla okien, które nie pozwalają w polskich domach wbudowywać okien zimniejszych niż te o współczynniku Uw równym 1,1 W/(m2K). W roku 2021 nastąpi kolejne zaostrzenie przepisów i w naszym kraju będzie obowiązywać wymaganie izolacyjności cieplnej dla okien na poziomie Uw nie gorszym niż 0,9 W/(m2K). Wybierając okna z myślą o niedalekiej przyszłości, warto rozważyć chociażby zamianę pakietu szybowego na niewiele droższy, trzyszybowy, ale o lepszym parametrze Ug. Zmiana tego elementu okien, może pozwolić spełniać im standardy już na rok 2021, a oszczędności energetyczne z pewnością zwrócą poniesione koszty. Do 2021 r. standardem rynkowym będzie również tak zwany ciepły montaż oraz elementy ocieniające okno w okresie letnim.
Ciepły montaż – zapewniający wysoką szczelność – będzie chronił przez długi czas przed niekontrolowanymi stratami ciepła przez ościeża i występowaniem na nich pleśni. Dodatkowym elementem będą rolety zewnętrzne, które będą chroniły przed ucieczką ciepła zimą, ale też przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem. Te dwa elementy już dzisiaj coraz śmielej wkraczają na polskie budowy, ale w 2021 r. będą na nich powszechne.
Zabezpieczenie przed włamaniami
Okna balkonowe, tarasowe i duże okna na paterze są statystycznie najsłabszym ogniwem zabezpieczenia naszych domów. Tędy najczęściej do domów dostają się amatorzy cudzego mienia. Aby zminimalizować ryzyko włamania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie okien, które są naturalnym punktem dostępu do wnętrza. Okna powinny być wyposażone w stalowe zaczepy antywłamaniowe, które dzięki temu, że zapewniają trudne do sforsowania połączenie ramy ze skrzydłem, chronią przed włamaniem.
Tłumienie hałasu
Okna do domu powinny zapewniać komfort akustyczny domownikom, chroniąc przed nadmiarem hałasu z zewnątrz budynku. O właściwościach akustycznych okien informuje parametr Rw, im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej. Dość wysokie właściwości tłumienia hałasu zewnętrznego daje już Rw = 33 dB. Natomiast w rejonach wyjątkowo narażonych na hałas powinno się stosować okna o współczynniku Rw większym niż 40 dB.