Jakie drzwi do domu pasywnego?

drzwi do domu pasywnego

Drzwi Pasywne są jednym z istotnych elementów domu pasywnego. Podobnie jak okna muszą spełniać podstawowy warunek: izolacyjność termiczna całych drzwi (Ud) w Polsce musi być nie większa niż 0,8 W/m2K. Otwory okienne, a także drzwiowe to obszary w konstrukcji budynku istotne z punktu widzenia strat cieplnych. Z tego powodu mają one zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. To w tych miejscach najczęściej mogą powstawać mostki termiczne. Dlatego warto zainwestować w drzwi pasywne i nie zaniedbywać podczas budowy tych wyjątkowo ważnych elementów, poprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzając montaż stolarki otworowej zewnętrznej. W przeciwnym wypadku spodziewać się możemy w domu pleśni, nieprzyjemnej woni, a także wysokich kosztów ogrzewania. Na rynku dostępne są drzwi pasywne aluminiowe, stalowe, drewniane i drewniano-aluminiowe. Dlaczego właśnie te dwa ostatnie rodzaje warto zainstalować w domu energooszczędnym?

Parametrem świadczącym o odporności na przemarzanie jest współczynnik przenikania ciepła U którego jednostką jest [W/m2K]. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody budowlanej, czyli np. ścian, drzwi czy okien. W przypadku drzwi jest on oznaczany jako Ud. Drzwi energooszczędne  mają współczynnik mniejszy niż 1,3 [W/m2K], a projektanci domów pasywnych zakładają, że w naszej strefie klimatycznej powinien on być mniejszy niż 0,8 [W/m2K]. Deklaracje producentów powinny być poparte certyfikatami wydanymi przez odpowiednie jednostki notyfikacyjne. Najbardziej wartościowe są deklaracje dotyczące kompletu drzwi zamontowanego w murze w sposób zalecany przez producenta. Dla takich drzwi wydaje się etykietę energetyczną, a w najlepszych przypadkach certyfikat Passive House Institut z niemieckiego Darmstadt lub jego polskiego odpowiednika –Instytutu Budownictwa Pasywnego z Gdańska. Oprócz odpowiednio wysokiej termoizolacyjności drzwi do budynków pasywnych, w skrócie: drzwi pasywne,  muszą się charakteryzować wysoką klasą szczelności. Najwyższa jest klasa to 4.

Dlaczego warto postawić na drzwi o doskonałej termoizolacyjności?

  • zmniejszają straty ciepła w budynku,
  • skutecznie chronią przed wiatrem,
  • pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem pomieszczeń,
  • gwarantują zwiększoną szczelność,
  • zmniejszając zapotrzebowanie na energię pozwalają zaoszczędzić wyliczalne kwoty i  ograniczają emisję CO2 z gospodarstw domowych.

Kiedy montować?

Pasywne drzwi zewnętrzne najlepiej jest zamontować po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Zanim rozpoczną się kolejne prace, niezbędne jest dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie muru, na którym planujemy zamontować ościeżnicę. Najlepsze punkty sprzedaży oferują swoim klientom drzwi zastępcze na czas budowy, a docelowe drzwi montują we właściwym momencie.

Nawet najlepsze pod względem parametrów technicznych drzwi pasywne nie spełnią swojej funkcji gdy nie zostaną odpowiednio zamontowane. Drzwi zewnętrzne należy zamontować po zakończeniu prac mokrych przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Zanim rozpoczną się kolejne prace, niezbędne jest dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie muru, na którym planujemy zamontować ościeżnicę. Stosuje się do tego specjalistyczne środki. Podczas montażu ważne jest aby umieścić drzwi w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku dla uniknięcia mostków termicznych. Należy odpowiednio chronić piankę izolacyjną, by nie miała bezpośredniego kontaktu z wodą technologiczną powstałą podczas budowy i wodą powstająca podczas normalnej eksploatacji domu. Od strony mieszkania zabezpieczamy piankę taśmą paroizolacyjną, a od zewnątrz paroprzepuszczalną, żeby umożliwić wypływ wody z murów na zewnątrz. Jeden brzeg taśmy przyklejony jest do muru, zaś drugi bezpośrednio do ościeżnicy. Niemniej istotne jest stworzenie zabezpieczenia pianki przed czynnikami atmosferycznymi, działającymi na zewnątrz budynku (deszcz, śnieg, słońce). W tym przypadku rekomendowanym rozwiązaniem są taśmy paroprzepuszczalne lub rozprężne. By uniknąć powstawania choćby najmniejszych mostków termicznych należy na całym łączeniu zastosować dodatkową termoizolację np. w postaci węgarka styropianowego. Do izolacji progu najlepiej jest użyć taśmy bitumicznej, lub innej taśmy, która nie przepuszcza wody. Należy pamiętać o zabezpieczeniu podproża – montaż na posadzce w domu pasywnym nie wchodzi w grę! Drzwi najlepiej montować na termicznej osłonie podproża postawionej na podwalinie z Purenitu – łatwe w montażu i skuteczne. W ten sposób zamontowane drzwi będą pasywne, tzn. zapobiegną powstawaniu niepożądanych strat ciepła.

Pasywne drzwi i okna z pewnością pozytywnie wpływają na bilans cieplny całego budynku. Przy ich zastosowaniu niezbędna jednak okazuje się instalacja odpowiedniej wentylacji. Bez niej bardzo szybko zamiast oczekiwanych korzyści może spotkać nas niemiłe rozczarowanie. Wilgotność powietrza na zbyt wysokim poziomie szybko może spowodować pojawienie się w domu grzyba, który wywiera negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto w domu pojawić się może nieprzyjemny zapach, a nadmiar wody w powietrzu może zacząć skraplać się na szybach i lustrach.

Montując w domu pasywne drzwi i okna, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest po prostu niezbędne. Doskonale sprawdza się tu wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacyjna). Na prawidłowy montaż drzwi składa się nie tylko ich wstawienie i zakotwienie. Niemniej istotna jest hydro- i termoizolacja, a także zapewnienie w całym budynku odpowiedniej wentylacji. Jeśli chcą Państwo założyć w swoim domu drzwi pasywne – powinniście na równi z dobrymi drzwiami pasywnymi potraktować wszystkie te trzy czynniki.

Zadzwoń teraz
Nawiguj